Jump to content

Αυτή η Ιστοσελίδα ξανά δημιουργήθηκε για όλους εμάς τους λάτρεις τον retro μηχανημάτων που αγαπήσαμε στην παιδική μας ηλικία και τα οποία αν και πέρασαν αρκετά χρονια δεν θέλουμε να ξεχάσουμε!!

Εδώ μπορείτε να βρείτε και να ξανά-αγοράσετε αυτό που ψάχνατε χρόνια!
Σας ευχόμαστε καλή διαμονή και καλές αγορές!

skylas

Νέο παιχνίδι ΡΟΝΤΟΛΦΟ ΣΚΥΛΑΡΙΕΝΤΕ (αρχαιολόγος) στον Amstrad στα Ελληνικά!

Recommended Posts

Μια και είναι πιο παρείστικο εδώ το φόρουμ, να πω και λίγα πράγματα για τη διαδικασία φτιαξίματος του παιχνιδιού.
Επειδή δεν είχα γρήγορη απάντηση από τον Ισπανό που νομίζω ότι απογειώνει τις ψηφιοποιημένες εικόνες, είχα προσπαθήσει και μόνος μου. Εϊχα λοιπόν τις εικόνες έτοιμες, πολλές όμως από τις οποίες άλλαξαν ή βελτιώθηκαν.
Σε αυτό το ποστ παραθέτω τις αρχικές εικόνες όπως τις είχα φτιάξει. Στο επόμενο ποστ θα δίτε τις τελικές εικόνες του παιχνιδιού.
Ευπρόσδεκτα κάθε λογής σχόλια, αν σας άρεσε καμιά από τις αρχικές φωτο, πώς σας φάνηκε η βελτίωση κτλ.
Να σημειώσω ότι το convimg cpc που δουλεύω εγώ δεν είναι τόσο καλό ιδιαίτερα σε φωτο εξωτερικού χώρου, για αυτό έκανα κάποιες μόντες (π.χ. έβαλα διπλό πέλεκυ αντί για φώτο Κνωσσού).
Ο Ισπανός Brundij χρησιμοποιεί javacpc, στο οποίο εγώ δεν καταλαβαίνω τόσο τις επιλογές που σου δίνει το javacpc, κάνει όμως ο ίδιος πρώτα επεξεργασία της εικόνας πριν τη βάλει στο javacpc, γι αυτό και τα αποτελέσματα είναι  ανώτερα.

1.jpg

2GR.jpg

3GR.jpg

4GR.jpg

5EN.jpg

6GR.jpg

8EN.jpg

9EN.jpg

END ESP.bmp

Επεξεργάστηκε από skylas
  • Love 3

Share this post


Link to post

Ανεβάζω και το excelάκι σχεδιασμού για τις πίστες του BONUS GAME (στο waklthrough video πιο πανω μπορειτε να δειτε πώς βγήκαν οι πίστες)

pistes.xlsx

Επεξεργάστηκε από skylas
  • Love 1

Share this post


Link to post

Οι νέες τελικές εικόνες, έχουν μεγάλη διαφορά!! μπράβο ρε συ!! μακαρι να μπορουσες να φτιαξεις την εποχη εκεινη το παιχνιδι!!!! - νομιζω ολοι μας ειχαμε σκεφτει να φτιαξουμε το δικο μας game τοτε! , εγω θυμαμαι οτι εχω μαλιστα και 4-5 σεναρια που εγραφα για τα παιχνιδια που ηθελα να φτιαξω! - αν θελεις βεβαια να κοιταξω αν τα εχω ακομα να στα στειλω μηπως παρεις και καμια ιδεα!!

Share this post


Link to post

Νομίζω η πιο μεγάλη διαφορά είναι στο δαχτυλίδι, πως η ίδια εικόνα, αφού συνδυάστηκε με άλλη, έδωσε τόσο καλό αποτέλεσμα.

Γενικά δεν είμαι τόσο καλός στα σενάρια, μετά βίας τα βγάζω. Απλά θα αργήσουμε για νέο game, καθώς όταν υπάρχουν και αρκετοί άλλοι που εμπλέκονται (μεταφραστές κτλ) δεν μπορώ και εγώ να ζητάω κάθε λίγο πράγματα, συνήθως βγάζω ένα παιχνίδι το χρόνο. Τώρα το Rodolfo 2 ίσως να ναι το επόμενο, καθώς η αρχαιολογική φάση και είναι πιασάρικη, και μπορείς να βάλεις στοιχεία πραγματικά, ενώ αρχαιολογικοί χώροι υπάρχουν άπειροι.
Το δύσκολο είναι να καταλάβει ο σεναριογράφος τις τεχνικές δυσκολίες, ότι δηλαδή έχουμε 6 το πολύ 7 rooms, με 4-5 επιλογές το κάθε room (άντε οι 1-2 σε κάθε room να μπορούν να αλλάξουν στην πορεία), συνεπώς το story πρεπει να δένει με αυτές τις λίγες επιλογές. 
Αν έχεις όρεξη και έμπνευση το συζητάμε!

Share this post


Link to post

Σε αυτόν τον link (από τον εκδότη), μπορείτε να βρείτε το δωρεάν ρετρό περιοδικό AMTIXCPC Τεύχος 7,
όπου μπορείτε να διαβάσετε τη συνέντευξη του AmstradSakis! (σελίδες 34-37), και άλλα χρήσιμα πράγματα για το Amstrad! (είναι στα αγγλικά).
Ευχαριστώ!

https://online.flipbuilder.com/ankhx/xikt/

  • Love 1

Share this post


Link to post

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό η κάντε σύνδεση.

Πρέπει να είστε μέλος για να απαντήσετε

Δημιουργία Λογαριασμού

Έυκολα , γρήγορα ΚΑΙ ΔΩΡΕΑΝ!

Δημιουργία

Σύνδεση

Έχετε ηδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Κάντε Σύνδεση



Copyright © 2011-2023 Retroworld.gr | Powered by ZEROraid
×
×
  • Create New...