Jump to content

Αυτή η Ιστοσελίδα ξανά δημιουργήθηκε για όλους εμάς τους λάτρεις τον retro μηχανημάτων που αγαπήσαμε στην παιδική μας ηλικία και τα οποία αν και πέρασαν αρκετά χρονια δεν θέλουμε να ξεχάσουμε!!

Εδώ μπορείτε να βρείτε και να ξανά-αγοράσετε αυτό που ψάχνατε χρόνια!
Σας ευχόμαστε καλή διαμονή και καλές αγορές!

Dimitris1980

Τι παιχνίδια παίζετε τελευταία?

Recommended Posts

Αυτές τις μέρες παίζω τα κάτωθι (όταν βρίσκω χρόνο φυσικά λόγω οικογενειακών υποχρεώσεων):

The Lost Files of Sherlock Holmes σε Dos PC. Μέχρι στιγμής πολύ καλό adventure game.

The Dig σε Macintosh. Έχω κολλήσει αν και πιστεύω είμαι κοντά στο τέλος. Αργόστροφο, δυνατό και φοβερό soundtrack. Θέλει υπομονή.

Τερμάτισα (το είχα τερματίσει πριν χρόνια σε PC Dos Speaker) επίσης το Leisure Suit Larry 1 σε Apple IIGS μέσω ScummVM (εξαιρετικά ηχητικά εφέ), το Leisure Suit Larry 1 Enhanced σε Macintosh (πολύ χιούμορ τα Larry και τρομερή μορφή ο πρωταγωνιστής) και το Broken Sword 2 σε Windows 95 PC το οποίο ευχαριστήθηκα περισσότερο από το 1 γιατί έχει λιγότερους διαλόγους. 

Έχω αφήσει επίσης τα The Legend of Kyrandia Macintosh CD (με λύση το παίζω, δύσκολο στον λαβύρινθο), το Fable (συμπαθητικό adventure) σε Windows 95 PC, Ripper (δυνατό adventure, το αρνηντικό ότι δεν έχει subtitles) σε Macintosh και άλλα που δεν θυμάμαι τώρα 🙂 . 

 

Επεξεργάστηκε από Dimitris1980
  • Like 1

Share this post


Link to post

Εγώ ξεκίνησα ξανα το πρώτο GABRIEL KNIGHT (Παιχνιδάρα και φοβερό soundtrack , όσες φορές και να το ολοκληρώσω πάντα θα είναι όπως η πρώτη φορά που το είχα παίξει και είχα κολλήσει άσχημα)

Επίσης ξεκίνησα άλλη μια παιχνιδαρα για εμένα το Laura Bow in The Dagger of Amon Ra

Έχω ένα κόλλημα με τα adventures!

  • Like 1

Share this post


Link to post
23 λεπτά πρίν, dony έγραψε:

Zeta Wing 2 στον Commodore 64. Απλά δεν υπάρχουν λόγια.

Βλέποντας βίντεο τέτοιου είδους παιχνίδια όπως 1942, 1943, R-Type, Xenon, μπορώ να πω ότι οι εκδόσεις Commodore είναι κλάσεις ανώτερες από Amstrad CPC. Έχουν τρομερή κίνηση και scrolling.

  • Like 1

Share this post


Link to post
6 ώρες πρίν, Dimitris1980 έγραψε:

Βλέποντας βίντεο τέτοιου είδους παιχνίδια όπως 1942, 1943, R-Type, Xenon, μπορώ να πω ότι οι εκδόσεις Commodore είναι κλάσεις ανώτερες από Amstrad CPC. Έχουν τρομερή κίνηση και scrolling.

Φοβάμαι - επειδή τους τελευταίους 2 μήνες έχω στήσει έναν 6128 δίπλα στο γραφείο μου και παίζω συχνά-πυκνά τα παιχνίδια του - ότι στον τομέα "ομαλότητα κίνησης", πλην ελαχίστων εξαιρέσεων, τα δύο μηχανήματα απλά ανήκουν σε διαφορετική κατηγορία. Δεν το είχα προσέξει μέχρι πρόσφατα είναι η αλήθεια και ίσως να χρέωνα κάποια σπασίματα του CPC στους εξομοιωτές, αλλά με το πραγματικό μηχάνημα είναι εμφανέστατο το πρόβλημα...

  • Like 1

Share this post


Link to post
21 λεπτά πρίν, dony έγραψε:

Φοβάμαι - επειδή τους τελευταίους 2 μήνες έχω στήσει έναν 6128 δίπλα στο γραφείο μου και παίζω συχνά-πυκνά τα παιχνίδια του - ότι στον τομέα "ομαλότητα κίνησης", πλην ελαχίστων εξαιρέσεων, τα δύο μηχανήματα απλά ανήκουν σε διαφορετική κατηγορία. Δεν το είχα προσέξει μέχρι πρόσφατα είναι η αλήθεια και ίσως να χρέωνα κάποια σπασίματα του CPC στους εξομοιωτές, αλλά με το πραγματικό μηχάνημα είναι εμφανέστατο το πρόβλημα...

Είχες αναφερθεί σε παιχνίδια αυτού του είδους (R-Type etc.) σε άλλο θέμα και τα έψαξα στο youtube. Μικρός είχα Amstrad CPC 464, άλλος στην γειτονιά Spectrum αλλά κανείς δεν είχε Commodore. Bλέποντας λοιπόν κάποια παιχνίδια στον Commodore, ομολογώ ότι με εντυπωσίασε 🙂 . Το Shadow of the Beast και το Turrican II π.χ. που τσέκαρα πρόσφατα έχουν φοβερή κίνηση.

  • Like 1

Share this post


Link to post
On 23/5/2023 at 10:16 ΜΜ, Dimitris1980 έγραψε:

Είχες αναφερθεί σε παιχνίδια αυτού του είδους (R-Type etc.) σε άλλο θέμα και τα έψαξα στο youtube. Μικρός είχα Amstrad CPC 464, άλλος στην γειτονιά Spectrum αλλά κανείς δεν είχε Commodore. Bλέποντας λοιπόν κάποια παιχνίδια στον Commodore, ομολογώ ότι με εντυπωσίασε 🙂 . Το Shadow of the Beast και το Turrican II π.χ. που τσέκαρα πρόσφατα έχουν φοβερή κίνηση.

Αν έχεις τη δυνατότητα να τα τσεκάρεις σε πραγματικό Commodore 64 - και ακόμα καλύτερα με CRT οθόνη - τότε δες τα Snow Force/Soul Force-X και Zeta Wing 2: μιλάμε για κίνηση και ομαλότητα επιπέδου... coin-op. Δυστυχώς δεν έχει νόημα να παραθέσω κάποιο video γιατί στο YouTube συνήθως χρησιμοποιούν εξομοιωτές προκειμένου να κάνουν πιο εύκολα το capturing οπότε αυτό ακριβώς που θα θέλαμε να δούμε σχετικά με την κίνηση χάνεται...

  • Like 2

Share this post


Link to post

Δεν ξέρω τι λέτε εσείς για τα cpc εγώ ξέρω ότι για πλάκα τελειωσα το πρωι το batman the movie στο cpc δίχως να χάσω ζωή (κανονάκι συγνώμη...)!!!

Έχοντας ασχοληθεί με όλες τις εκδόσεις αυτού του παιχνιδιού στα home ευχαριστιέμαι καλύτερα αυτή ακόμα και απο εκείνη της αμίγκα! Είναι μάλιστα το μόνο παιχνίδι που έχω ασχοληθεί να τελειώσω σε st με emulator!

  • Like 2

Share this post


Link to post
On 26/5/2023 at 2:13 ΜΜ, spyros.s έγραψε:

Δεν ξέρω τι λέτε εσείς για τα cpc εγώ ξέρω ότι για πλάκα τελειωσα το πρωι το batman the movie στο cpc δίχως να χάσω ζωή (κανονάκι συγνώμη...)!!!

Έχοντας ασχοληθεί με όλες τις εκδόσεις αυτού του παιχνιδιού στα home ευχαριστιέμαι καλύτερα αυτή ακόμα και απο εκείνη της αμίγκα! Είναι μάλιστα το μόνο παιχνίδι που έχω ασχοληθεί να τελειώσω σε st με emulator!

Ναι, αλλά αυτό δεν λέει και πολλά πράγματα, έτσι δεν είναι; Και εγώ π.χ. μπορώ να τελειώσω ανά πάσα στιγμή το Commando στον Commodore 64 αλλά δεν θεωρώ ούτε ότι έχει καλή κίνηση ούτε ότι είναι από τα κορυφαία παιχνίδια του υπολογιστή και ούτε καν ότι είναι η κορυφαία μεταξύ των μεταφορών σε home computer! Είναι σίγουρα η πιο διασκεδαστική, αλλά δεν είναι αυτό το γεγονός που αποδεικνύει ότι ο 64άρης είναι καλύτερος στα παιχνίδια από τους υπόλοιπους 8μπιτους...

  • Like 1

Share this post


Link to post

Υπάρχουν ορισμένα παιχνίδια που με ελκύει περισσότερο κάποια θεωρητικά υποδεέστερη έκδοση.

Π.χ. το The Secret of Monkey Island είναι καλύτερο σε IBM PC CD (256 χρώματα, γραφικό inventory, audio cd μουσική) από την έκδοση της Amiga. Αρκετοί όμως προτιμούν της Amiga και λένε ότι είναι καλύτερη. Δεν είναι καλύτερη αλλά έχει μια δικιά της ομορφιά που μπορεί να σε τραβάει περισσότερο. Παίζει ρόλο ακόμα και που πρωτοέπαιξες ένα παιχνίδι γιατί εκεί το έμαθες και εκεί το βλέπεις σωστό. Παίζει ρόλο ακόμη και ο αυθεντικός εξοπλισμός (υπολογιστής, οθόνη κλπ.) για το πως δείχνει το παιχνίδι.

Π.χ. δεν μπορώ να παίξω Conquests of Camelot στο PC, δεν μου κάνει αίσθηση. Αντίθετα στην Amiga και τον Atari με τραβάει περισσότερο.

Ένα άλλο παράδειγμα είναι το Renegade. Προσωπικά μου αρέσει μακράν περισσότερο απ΄όλες η έκδοση του Amstrad CPC. 

 

 

 

  • Like 1

Share this post


Link to post

Αναφορικά με το batman the movie θα επιμείνω...ο συνδυασμός είναι τελικά ο καλύτερος σε cpc και εγώ το βλέπω στην κλασσική σύγκριση που τους κανω στο playroom. Προφανώς δεν γενικεύω αφού όλοι μας ξέρουμε παιχνίδια που ειναι καλύτερα σε μία πλατφόρμα από τις άλλες...

  • Like 1

Share this post


Link to post

Αυτές τις μέρες έπαιξα το Warcraft Adventures: Lord of the Clans όπου σχεδόν είχε ολοκληρώσει η εταιρεία το παιχνίδι και τελικά το ακύρωσε το 1998. Το 2016 όμως το ανέβασε κάποιος στο διαδίκτυο και μπορείτε να το βρείτε στο www.archive.org.

Επειδή τα cutscenes δεν παίζουν σωστά, μπορείτε να κατεβάσετε το Release version 1.0 και να ακολουθήσετε τις οδηγίες ώστε να λύσετε το πρόβλημα. Το παιχνίδι τρέχει κανονικά στον υπολογιστή μου με Windows 10. 

 

 

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

Επεξεργάστηκε από Dimitris1980

Share this post


Link to post
2 ώρες πρίν, Dimitris1980 έγραψε:

Αυτές τις μέρες έπαιξα το Warcraft Adventures: Lord of the Clans όπου σχεδόν είχε ολοκληρώσει η εταιρεία το παιχνίδι και τελικά το ακύρωσε το 1998. Το 2016 όμως το ανέβασε κάποιος στο διαδίκτυο και μπορείτε να το βρείτε στο www.archive.org.

Επειδή τα cutscenes δεν παίζουν σωστά, μπορείτε να κατεβάσετε το Release version 1.0 και να ακολουθήσετε τις οδηγίες ώστε να λύσετε το πρόβλημα. Το παιχνίδι τρέχει κανονικά στον υπολογιστή μου με Windows 10. 

 

 

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

https://warcraftadventures.wordpress.com/2022/07/31/final-version-1-0-released/

Share this post


Link to post

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό η κάντε σύνδεση.

Πρέπει να είστε μέλος για να απαντήσετε

Δημιουργία Λογαριασμού

Έυκολα , γρήγορα ΚΑΙ ΔΩΡΕΑΝ!

Δημιουργία

Σύνδεση

Έχετε ηδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Κάντε Σύνδεση



Copyright © 2011-2023 Retroworld.gr | Powered by ZEROraid
×
×
  • Create New...