Jump to content

Αυτή η Ιστοσελίδα ξανά δημιουργήθηκε για όλους εμάς τους λάτρεις τον retro μηχανημάτων που αγαπήσαμε στην παιδική μας ηλικία και τα οποία αν και πέρασαν αρκετά χρονια δεν θέλουμε να ξεχάσουμε!!

Εδώ μπορείτε να βρείτε και να ξανά-αγοράσετε αυτό που ψάχνατε χρόνια!
Σας ευχόμαστε καλή διαμονή και καλές αγορές!

Recommended Posts

Το 2015 έδωσα όλη μου την συλλογή (ακόμα βρίζω τον εαυτό μου) , κράτησα μόνο ελάχιστα πράγματα , και ήταν και η τελευταία φορά που ασχολήθηκα με αγγελίες , τιμές κτλ.

Τώρα που ξανάνοιξε το retroworld.gr ξεκίνησα να κοιτάω ξανά τιμές από Ελλάδα και από εξωτερικό (ebay) , βλέπω ότι οι τιμές έχουν ξεφύγει σε σχέση με το 2015….τι έγινε ρε παιδιά? Γιατί ανέβηκαν τόσο οι τιμές? , μέχρι που είδα από Ελλάδα αγγελία πριν κανένα μήνα για amiga 500 στα 1200 ευρώ! , οκ εντάξει ο καθένας ζητάει ότι θέλει , αλλά δεν θυμάμαι τέτοιες τιμές πίσω στο 2015…..τι έγινε ο κόσμος ξύπνησε και πιστεύει ότι έχουν τέτοια αξία? – ενώ πριν τα πέταγαν στους κάδους -  Μήπως φταίμε και εμείς που τους ξυπνήσαμε??
 

Share this post


Link to post

Ισχύει ότι ανέβηκαν οι τιμές. Είναι καθαρά προσφορά και ζήτηση. Χρόνο με το χρόνο μειώνονται τα διαθέσημα αποθέματα και λόγω παλαιότητας κάποια χαλάνε, κάνοντας τα λειτουργικά ακόμα πιο σπάνια. Αν πάμε άλλα 5-10 χρόνια πίσω, σου τα δίνανε τζάμπα και σου λέγανε και ευχαριστώ που δεν κάνουν τον κόπο να πάνε μόνοι τους μέχρι τα σκουπίδια.

Εγώ ενδεικτικά αγόρασα πριν 5-6 χρόνια CPC 464 για €15, CPC 6128 για €80. Και πολλές φορές έψαχνα dual-floppy 5.25 - 3.5 που το έβρισκα παλιά στα €20, τώρα είναι πάνω από 100.

Share this post


Link to post
20 ώρες πρίν, orion24 έγραψε:

Ισχύει ότι ανέβηκαν οι τιμές. Είναι καθαρά προσφορά και ζήτηση. Χρόνο με το χρόνο μειώνονται τα διαθέσημα αποθέματα και λόγω παλαιότητας κάποια χαλάνε, κάνοντας τα λειτουργικά ακόμα πιο σπάνια. Αν πάμε άλλα 5-10 χρόνια πίσω, σου τα δίνανε τζάμπα και σου λέγανε και ευχαριστώ που δεν κάνουν τον κόπο να πάνε μόνοι τους μέχρι τα σκουπίδια.

Εγώ ενδεικτικά αγόρασα πριν 5-6 χρόνια CPC 464 για €15, CPC 6128 για €80. Και πολλές φορές έψαχνα dual-floppy 5.25 - 3.5 που το έβρισκα παλιά στα €20, τώρα είναι πάνω από 100.

Συμφωνώ, αλλά το ότι έχουν μικρύνει τα αποθέματα είναι μύθος. Είναι καθαρά προσφορά και ζήτηση: αν έχεις ένα Χ μηχάνημα που το αγόρασες π.χ. 30€ και ξέρεις ότι αν το βάλεις σε αγγελία θα πουληθεί 200€ γιατί να μην το κάνεις; Και εδώ έχει σημασία και το γεγονός ότι ως χώρα περνάμε δύσκολα εδώ και 15 περίπου χρόνια, οπότε μάλλον σπάνιο να περισσεύουν τα χρήματα σε κάποιον και απλά να θέλει να βοηθήσει την κοινότητα πουλώντας σε τιμές 2005...

Προσωπικά έχω γνωρίσει ανθρώπους αρκετά νέους σε ηλικία οι οποίοι έχουν μάθει την αξία των retro υπολογιστών και τρέχουν αξημέρωτα στα παζάρια και μαζεύουν οτιδήποτε μπορούνε, τα στοκάρουν και πού και πού πουλάνε και 1-2 κομμάτια. Συνήθως μάλιστα χωρίς κάποιον σοβαρό έλεγχο, καθώς είναι άσχετοι με το αντικείμενο. Όταν ρώτησα - με αφορμή έναν συγκεκριμένο υπολογιστή - "γιατί να τον πάρεις εσύ αφού εγώ θα τον χρησιμοποιήσω;" η απάντηση που πήρα ήταν "sorry αλλά δε με νοιάζει από τη στιγμή που εγώ μπορώ να τον δώσω σε 20πλάσια τιμή". Οπότε βάλτε στην εξίσωση και το ότι πάρα πολλά μηχανήματα τα στοκάρουν άσχετοι με τον χώρο αλλά οι οποίοι γνωρίζουν την αξία τους οπότε τα "τσιμπάνε" όπου τα πετυχαίνουν.

  • Like 1

Share this post


Link to post

πράγματι εχουν ξεφύγει οι τιμες αλλα σκεφτείτε και οτι τα amstrad και τα spectrum ειναι 40 ετων περιπου μηχανήματα (εδω στα monitor του amstrad χαλάει το yoke- που ειναι απίθανο να χαλάσει - εγω εχω ανοιξει απειρες τηλεοράσεις crt δεν και δεν μου εχει τύχει ποτε )

Share this post


Link to post

Προσωπικά τις περισσότερες τιμές τις βρίσκω σήμερα πραγματικά απογοητευτικές, δηλαδή πολύ ακριβές. Είναι και δύσκολες οι εποχές στην Ελλάδα και ορισμένοι έχουμε οικογένεια και παιδιά.  Βλέπω ότι αρκετός κόσμος γενικά ψάχνεται, βλέπει περίπου το κόστος στα διάφορα site (ebay κλπ.) και μετά πουλάει με μια ανάλογη τιμή. Θα υπάρξουν κι ευκαιρίες φυσικά και θα τις χτυπήσει ο πιο γρήγορος. Θα πρέπει να μπαίνεις πολλές φορές καθημερινά στα διάφορα site για να προλάβεις την τυχόν αυτή καλή ευκαιρία που θα προκύψει.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Like 1

Share this post


Link to post
On 5/4/2023 at 11:10 ΠΜ, 0raid έγραψε:

Το 2015 έδωσα όλη μου την συλλογή (ακόμα βρίζω τον εαυτό μου) , κράτησα μόνο ελάχιστα πράγματα , και ήταν και η τελευταία φορά που ασχολήθηκα με αγγελίες , τιμές κτλ.

Τώρα που ξανάνοιξε το retroworld.gr ξεκίνησα να κοιτάω ξανά τιμές από Ελλάδα και από εξωτερικό (ebay) , βλέπω ότι οι τιμές έχουν ξεφύγει σε σχέση με το 2015….τι έγινε ρε παιδιά? Γιατί ανέβηκαν τόσο οι τιμές? , μέχρι που είδα από Ελλάδα αγγελία πριν κανένα μήνα για amiga 500 στα 1200 ευρώ! , οκ εντάξει ο καθένας ζητάει ότι θέλει , αλλά δεν θυμάμαι τέτοιες τιμές πίσω στο 2015…..τι έγινε ο κόσμος ξύπνησε και πιστεύει ότι έχουν τέτοια αξία? – ενώ πριν τα πέταγαν στους κάδους -  Μήπως φταίμε και εμείς που τους ξυπνήσαμε??
 

 Συνεχίζουν ακόμα να τα πετάνε .... άλλοι πάλι νομίζουν ότι θα πλουτίσουν από αυτά . Οι τιμές έχουν ξεφύγει . Το μόνο που φυσικά πετυχαίνουν είναι κάνουν τα μηχανήματα που αγαπήσαμε απλησίαστα για όσους θέλουν να ξαναθυμηθούν τα παλιά αλλά και αποτρέπουν τους νεότερους να τα γνωρίσουν.

  • Like 1

Share this post


Link to post
4 ώρες πρίν, 0raid έγραψε:

Μοναδική ευκαιρία λεμε!! ΜΟΝΟ 500 ευρώ! 😃 Προλαβαίνετε , ανέβηκε πριν λίγες ώρες η αγγελία...

Screen Shot 2023-08-25 at 07.39.26.png

 

Πράγματι, το είδα κι εγώ. Εξαιρετικά σπάνια θα σχολιάσω τιμές, αρνητικά τουλάχιστον. Για την περίπτωση αυτή πάντως, τραγικό :) 

  • Like 1

Share this post


Link to post

Επανέρχομαι στο θέμα γιατί πολύ απλά βλέπω τελευταία ότι οι τιμές έχουν ξεφύγει κι άλλο.  Έτσι όπως πάει, το ρετρό χόμπυ υπολογιστών και κονσολών θα καταντήσει για πολύ λίγους.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό η κάντε σύνδεση.

Πρέπει να είστε μέλος για να απαντήσετε

Δημιουργία Λογαριασμού

Έυκολα , γρήγορα ΚΑΙ ΔΩΡΕΑΝ!

Δημιουργία

Σύνδεση

Έχετε ηδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Κάντε Σύνδεση



Copyright © 2011-2023 Retroworld.gr | Powered by ZEROraid
×
×
  • Create New...