Jump to content

Αυτή η Ιστοσελίδα ξανά δημιουργήθηκε για όλους εμάς τους λάτρεις τον retro μηχανημάτων που αγαπήσαμε στην παιδική μας ηλικία και τα οποία αν και πέρασαν αρκετά χρονια δεν θέλουμε να ξεχάσουμε!!

Εδώ μπορείτε να βρείτε και να ξανά-αγοράσετε αυτό που ψάχνατε χρόνια!
Σας ευχόμαστε καλή διαμονή και καλές αγορές!

Dimitris1980

Επιθυμία απόκτησης κονσόλας

Recommended Posts

Καλημέρα,

αν σας δινόταν η ευκαιρία να αποκτήσετε και να διαμορφώσετε μια κονσόλα που δεν έχετε (ανεξάρτητα φυσικά από το οικονομικό κόστος), ποια θα ήταν η επιλογή σας? 

Αυτή την περίοδο θα επέλεγα ένα Sega Mega CD κομπλέ με Mega Drive και 32Χ. Ειδικά το Sega Mega Drive/CD 1 έχει πολύ ωραίο design και έχει επίσης τίτλους όπως The Secret of Monkey Island, Rise of the Dragon και Rebel Assault.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Χμμμμ... Καμία, θα έλεγα. Έχουν περάσει σχεδόν όλες από τα χέρια μου και αυτό το concept "το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να παίζω παιχνίδια" δεν με συγκινεί ιδιαίτερα...

  • Like 1

Share this post


Link to post
43 λεπτά πρίν, c64dask έγραψε:

Amiga CD32 με όλα τα extensions, γίνεται πλήρης υπολογιστής.

Βλακεία που δεν το πήρα όταν τα "χάριζαν" τώρα ζητάνε τρελά ποσά

Ναι όντως το cd32 αξίζει και με το παραπάνω!

Share this post


Link to post
14 ώρες πρίν, c64dask έγραψε:

Amiga CD32 με όλα τα extensions, γίνεται πλήρης υπολογιστής.

Βλακεία που δεν το πήρα όταν τα "χάριζαν" τώρα ζητάνε τρελά ποσά

Γύρω στο 2005 παίζει και να έπαιρνες 2 με ένα κατοστάρικο. Θυμάμαι στο ELX είχαν ένα "πακέτο" με ένα cd32 και 25 big box original παιχνίδια, χειριστήρια, floppy drive κλπ με 220€ και σκεφτόμουν τότε ότι είναι πανάκριβο. Τώρα κοστίζουν πάνω από 220€ μονάχα τα παιχνίδια!

  • Like 1

Share this post


Link to post

Καλύτερα να μην συζητήσουμε ξανά για τις τιμές των ρετρό μηχανημάτων από τα τέλη της δεκαετίας του 90 μέχρι το 2012...ευτυχώς που τα λίγα κομμάτια που δεν είχα εξαρχής τα πήρα τότε...τώρα μιλάμε για πενταπλάσιες  τιμές! 

Share this post


Link to post
22 ώρες πρίν, spyros.s έγραψε:

Καλύτερα να μην συζητήσουμε ξανά για τις τιμές των ρετρό μηχανημάτων από τα τέλη της δεκαετίας του 90 μέχρι το 2012...ευτυχώς που τα λίγα κομμάτια που δεν είχα εξαρχής τα πήρα τότε...τώρα μιλάμε για πενταπλάσιες  τιμές! 

Χμ... Αυτό δεν είναι απολύτως ακριβές: θυμάμαι στην εποχή του το Amigahellas ήταν στα ντουζένια του ήταν ένα μέλος που είχε 5 ή 6 cd32 - δεν είχε καμία άλλη Amiga - και στους περισσότερους δεν μας έκανε την παραμικρή αίσθηση γιατί είχαμε βρει έναν Πολωνό που τα έστελνε Ελλάδα με 30€ το κομμάτι. Μάλιστα, αν διαπίστωνες το παραμικρό πρόβλημα σου έστελνε άλλο free of charge χωρίς να σου ζητήσει να στείλεις πίσω το ελαττωματικό. Με λίγα λόγια τότε το cd32 κόστιζε 30€ με ταχυδρομικά από Πολωνία και με... εγγύηση! Τώρα νομίζω ότι αν βρεις κάποιο με 300€ θα θεωρείς ότι το πήρες κοψοχρονιά, έτσι δεν είναι; :classic_blink:

Επί δέκα λοιπόν οι τιμές σε κάποιες περιπτώσεις αλλά μην παραπονιέστε: και οι μισθοί μας δεν έχουν ανέβει αντίστοιχα; 👿

  • Angry 1

Share this post


Link to post

θυμαμαι οτι αγορασα στα τελη του 2009 τον 6128 μου κανα 30αρι και εφερα ενα +3 και ενα c64 απο Αγγλία με 60-70 ευρω μαζί με τα μεταφορικά έκαστο κανα δυό χρόνια μετά! Το μόνο ακριβό πράγμα που έχω ηταν η μπλιζαρντ 1230 iv που την πλήρωσα εκείνη την περίοδο γυρω στα 150...αυτά τα...πολλά εχω χαλάσει για τα ρετρο μασίνια μου!

 

Επεξεργάστηκε από spyros.s
  • Like 2

Share this post


Link to post

Ωραίες εποχές.

Ενδεικτικά κάποιες από τις τις αγορές μου:

Imac G3: γύρω στα 117 ευρώ με τα έξοδα αποστολής από ebay Αγγλία, (2008). Μάλιστα μου έστειλαν λάθος μοντέλο, με πιο γρήγορο επεξεργαστή και περισσότερη ram στην κάρτα γραφικών. 🙂

Roland MT32: 90 ευρώ τελική τιμή από ebay Ιαπωνία (2009).

Sonnet Nubus G3 Accelerator 500mhz για Macintosh Performa 6116CD (aka Powermac 6100) από έναν τύπο στο New Jersey όπου το πουλούσε μόνο 25 usd. Μου έστειλε προσφορά για Ελλάδα γράφοντας τις διαστάσεις και το βάρος του πακέτου και το συνολικό κόστος με τα μεταφορικά ήταν 66 usd. (2009). Έστειλε και δισκετούλα με τους drivers 🙂

Macintosh Performa 6116CD: γύρω στα 80 ευρώ μαζί με τα μεταφορικά από Αμερική (2009).

 

 

  • Like 2

Share this post


Link to post

φανταστειτε πόσο θα τα αγόραζε ο dony στα τέλη της δεκαετίας του 90 και στις αρχές της επόμενης δεκαετίας....αν τα αγόραζε και δεν του τα χάριζαν για να μην πιάνουν χώρο στην αποθήκη....τότε αν ήσουν ανωμαλάρα θα μπορούσες να έχει καμια 50αρια κομματια από το καθε μηχανημα .... εγώ ακόμα και τώρα πιστεύω ότι πολλοί από τους σημερινούς μεγαπωλητές το έκαναν

  • Haha 1

Share this post


Link to post

Κάποτε είχα πάρει από ebay έναν accelerator για την Amiga,4000 που ονομαζόταν Warp Engine. Αν θυμάμαι καλά είχε 68040 στα 40MHz και 64ΜΒ Fast Ram. Τον είχα βρει στην ebay με τιμή εκκίνησης 20£, και έκανα bid κάπου γύρω στις 100£. Τελικά το κέρδισα με 20£ καθώς ο πωλητής είχε κάνει ορθογραφικό λάθος στον τίτλο της δημοπρασίας στη λέξη "accelerator" και έτσι δεν έπεσε πάνω της κανένας ενδιαφερόμενος! Εγώ από την άλλη που κοιτούσα μία-μία τις δημοπρασίες με τη λέξη "Amiga" (πόσο κάψιμο, στ' αλήθεια) τον είχα πετύχει! 😉

Πάντως έχουμε βγει αρκετά off topic γιατί εδώ και μερικά posts δεν αναφερόμαστε καθόλου στο θέμα του thread φοβάμαι...

  • Haha 3

Share this post


Link to post
On 1/5/2023 at 8:35 ΜΜ, dony έγραψε:

Κάποτε είχα πάρει από ebay έναν accelerator για την Amiga,4000 που ονομαζόταν Warp Engine. Αν θυμάμαι καλά είχε 68040 στα 40MHz και 64ΜΒ Fast Ram. Τον είχα βρει στην ebay με τιμή εκκίνησης 20£, και έκανα bid κάπου γύρω στις 100£. Τελικά το κέρδισα με 20£ καθώς ο πωλητής είχε κάνει ορθογραφικό λάθος στον τίτλο της δημοπρασίας στη λέξη "accelerator" και έτσι δεν έπεσε πάνω της κανένας ενδιαφερόμενος! Εγώ από την άλλη που κοιτούσα μία-μία τις δημοπρασίες με τη λέξη "Amiga" (πόσο κάψιμο, στ' αλήθεια) τον είχα πετύχει! 😉

Πάντως έχουμε βγει αρκετά off topic γιατί εδώ και μερικά posts δεν αναφερόμαστε καθόλου στο θέμα του thread φοβάμαι...

Θα είχε πάθει μεγάλη ήττα ο πωλητής. Ακόμα θα αναρωτιέται γιατί το δικό του accelerator δεν έπιανε τιμή.

  • Haha 1

Share this post


Link to post
1 hour ago, scientist έγραψε:

Θα είχε πάθει μεγάλη ήττα ο πωλητής. Ακόμα θα αναρωτιέται γιατί το δικό του accelerator δεν έπιανε τιμή.

Εντάξει, εκείνα τα χρόνια αν "μοσχοπουλιώταν" θα έπιανε ξέρω 'γω 100-120€. Δεν ήταν όπως τώρα που αν τον "τσίμπαγες" με ένα πεντακοσάρικο δεν θα το έλεγες πουθενά για να τον πουλήσεις... 700€!

Αλλά ναι, πέρα από την πλάκα θα έπρεπε να πάει κανονικά τουλάχιστον τριπλάσια με τετραπλάσια τιμή.

Share this post


Link to post

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό η κάντε σύνδεση.

Πρέπει να είστε μέλος για να απαντήσετε

Δημιουργία Λογαριασμού

Έυκολα , γρήγορα ΚΑΙ ΔΩΡΕΑΝ!

Δημιουργία

Σύνδεση

Έχετε ηδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Κάντε Σύνδεση



Copyright © 2011-2023 Retroworld.gr | Powered by ZEROraid
×
×
  • Create New...