Jump to content

Αυτή η Ιστοσελίδα ξανά δημιουργήθηκε για όλους εμάς τους λάτρεις τον retro μηχανημάτων που αγαπήσαμε στην παιδική μας ηλικία και τα οποία αν και πέρασαν αρκετά χρονια δεν θέλουμε να ξεχάσουμε!!

Εδώ μπορείτε να βρείτε και να ξανά-αγοράσετε αυτό που ψάχνατε χρόνια!
Σας ευχόμαστε καλή διαμονή και καλές αγορές!

0raid

Ποιός ήταν ο πρώτος σας υπολογιστής;

Ποιός ήταν ο πρώτος σας υπολογιστής;  

62 μέλη εχουν ψηφίσει

  1. 1. Ποιός ήταν ο πρώτος σας υπολογιστής;



Recommended Posts

2 ώρες πρίν, Phanis έγραψε:

Commodore 64 με πράσινη οθόνη, κασετόφωνο αρχικά και μετά από κάποιες οικονομίες και floppy drive 1541 και 2-3 φορές την εβδομάδα Στουρνάρη και Thomas Soft για clopyright.

 

 

Thomas soft , τι μου θύμισες βραδιάτικα. Εκεί πήγαινα πολύ, και στο software center.

  • Like 2

Share this post


Link to post
18 ώρες πρίν, troi.g έγραψε:

Thomas soft , τι μου θύμισες βραδιάτικα. Εκεί πήγαινα πολύ, και στο software center.

Αυτό τι είναι; Στέκι που παίρνατε παιχνίδια στην Αθήνα; Εμείς Θεσσαλονίκη είχαμε το κέντρο υπολογιστών στην Αγγελάκη. Πολύ φάση. Ήταν ένας που καθόταν με 5-6 υπολογιστές γύρω του κυκλικά. Του πήγαινες τις δισκέττες με τον κωδικό του παιχνιδιού και τις έβαζε στα PC και έκανε την εγγραφή.

  • Like 1

Share this post


Link to post
7 ώρες πρίν, orion24 έγραψε:

Αυτό τι είναι; Στέκι που παίρνατε παιχνίδια στην Αθήνα; Εμείς Θεσσαλονίκη είχαμε το κέντρο υπολογιστών στην Αγγελάκη. Πολύ φάση. Ήταν ένας που καθόταν με 5-6 υπολογιστές γύρω του κυκλικά. Του πήγαινες τις δισκέττες με τον κωδικό του παιχνιδιού και τις έβαζε στα PC και έκανε την εγγραφή.

Ναι , ήταν μαγαζί που πουλούσε τα πάντα, και αντέγραφε και παιχνίδια.

  • Like 1

Share this post


Link to post
On 5/4/2023 at 11:17 ΜΜ, troi.g έγραψε:

Ναι , ήταν μαγαζί που πουλούσε τα πάντα, και αντέγραφε και παιχνίδια.

Με το εξαιρετικό και δυσεύρετο ακόμα και στην Ελλάδα των '80s χαρακτηριστικό ότι αν κάποιες από τις δισκέτες που σου έγραφε δεν έπαιζαν, όταν σου τις ξαναέγραφε σε ξαναχρέωνε! 👿

  • Like 2

Share this post


Link to post
19 ώρες πρίν, scientist έγραψε:

Πρώτος υπολογιστής Hyundai Super-16V, με 8088 CPU, Hercules γραφικά (μου είχαν δώσιε μαζί το simcga για να παίζω κανένα παιχνιδάκι), χωρίς σκληρό δίσκο με ένα floppy 5 1/4.

Μια χαρά, Γιώργο. Αντρικά πράγματα. Να έχεις PC εκείνα τα χρόνια που το βασικό του ατού ήταν ο σκληρός δίσκος αλλά το δικό σου να μην έχει! Πόνος! 😬

  • Like 1
  • Haha 1

Share this post


Link to post
3 ώρες πρίν, dony έγραψε:

Μια χαρά, Γιώργο. Αντρικά πράγματα. Να έχεις PC εκείνα τα χρόνια που το βασικό του ατού ήταν ο σκληρός δίσκος αλλά το δικό σου να μην έχει! Πόνος! 😬

Έχω και καλύτερο. Μη παίρνοντας το μάθημα μου περί σκληρών δίσκων, επόμενος υπολογιστής... Amiga 500 Plus.

Μετά έμαθα... πήρα ένα 486 με σκληρό δίσκο 😛

 

  • Haha 2

Share this post


Link to post
On 7/4/2023 at 9:51 ΠΜ, dony έγραψε:

Με το εξαιρετικό και δυσεύρετο ακόμα και στην Ελλάδα των '80s χαρακτηριστικό ότι αν κάποιες από τις δισκέτες που σου έγραφε δεν έπαιζαν, όταν σου τις ξαναέγραφε σε ξαναχρέωνε! 👿

Για να είμαι ειλικρινής, αυτό δεν το θυμόμουν.

Share this post


Link to post
10 ώρες πρίν, troi.g έγραψε:

Για να είμαι ειλικρινής, αυτό δεν το θυμόμουν.

Δεν ξέρω αν το έκανε με όλους και σε όλες τις περιπτώσεις. Γενικώς, από όλη την πιάτσα της Silicon Valley εκείνα τα χρόνια θεωρώ πως κέρδιζε με διαφορά τον τίτλο "the computer shop to avoid". Φυσικά άλλοι μπορεί να έχουν διαφορετικές (καλύτερες) εμπειρίες, αλλά προσωπικά επειδή είχα πάρε-δώσε από εποχή Commodore 64 μέχρι και τα χρόνια της Amiga αργότερα, μπορώ να γράψω σεντόνια για τη νοοτροπία "να φάμε και το τελευταίο κατοστάρικο από το παιδάκι" που κυριαρχούσε στο κατάστημα...

  • Like 1

Share this post


Link to post
On 7/4/2023 at 9:51 ΠΜ, dony έγραψε:

Μια χαρά, Γιώργο. Αντρικά πράγματα. Να έχεις PC εκείνα τα χρόνια που το βασικό του ατού ήταν ο σκληρός δίσκος αλλά το δικό σου να μην έχει! Πόνος! 😬

Ναι. Είχε και ένας φίλος μου HYUNDAI Super-16V, ενώ ένας άλλος είχε 286-12 με 20 MB σκληρό. Και οι 2 τα αγόρασαν την ίδια περίοδο με τα ίδια λεφτά. Το δίλημα ήταν αν αγοράζει μάρκα ή αν παίρνεις no-name που τον έστηνε το κατάστημα της γειτονιάς με πιο advanced hardware. Εγώ 1 χρόνο μετά πήρα 386/40, 4MB RAM, 80MB HDD no name με 340.000 και ένας άλλος φίλος μου πήρε 386/40, 4mb RAM 210MB HDD της INFO-QUEST με 500.000 (ήταν 600 και το παζάρεψε). Και οι 2 που πήραν μάρκα, βλέποντας τα δικά μας, τοι είχανε μετανοιώσει. 

Επεξεργάστηκε από orion24
  • Like 1

Share this post


Link to post

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό η κάντε σύνδεση.

Πρέπει να είστε μέλος για να απαντήσετε

Δημιουργία Λογαριασμού

Έυκολα , γρήγορα ΚΑΙ ΔΩΡΕΑΝ!

Δημιουργία

Σύνδεση

Έχετε ηδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Κάντε Σύνδεση



Copyright © 2011-2023 Retroworld.gr | Powered by ZEROraid
×
×
  • Create New...