Jump to content

Αυτή η Ιστοσελίδα ξανά δημιουργήθηκε για όλους εμάς τους λάτρεις τον retro μηχανημάτων που αγαπήσαμε στην παιδική μας ηλικία και τα οποία αν και πέρασαν αρκετά χρονια δεν θέλουμε να ξεχάσουμε!!

Εδώ μπορείτε να βρείτε και να ξανά-αγοράσετε αυτό που ψάχνατε χρόνια!
Σας ευχόμαστε καλή διαμονή και καλές αγορές!

Recommended Posts

Το The Secret of Monkey Island είναι από τα κορυφαία και πιο κλασικά adventure games που κυκλοφόρησαν ποτέ. Ποια είναι η αγαπημένη σας έκδοση και γιατί? Να σημειώσω ότι έχει διαφορά το αγαπημένο με το καλύτερο. Μπορεί κάποια έκδοση να είναι υποδεέστερη αλλά να είναι πιο ελκυστική. Για μένα παίζει ρόλο ακόμη και ο εξοπλισμός, δηλαδή αν παίζεις το παιχνίδι σε έναν πραγματικό Atari ST με οθόνη Atari ή σε μια πραγματική Amiga με οθόνη Commodore έχει πολύ καλύτερη αίσθηση και άλλη βαρύτητα. Επίσης παίζει ρόλο και σε ποιο μηχάνημα πρωτοέπαιξε κάποιος το παιχνίδι γιατί μπορεί να το βλέπει εκεί ότι είναι το ιδανικό και το σωστό. Έχουμε τις κάτωθι εκδόσεις:

1. PC EGA version floppy (16 χρώματα, τρέχει επίσης και σε Hercules, CGA)

2. PC VGA version floppy (256 χρώματα, τρέχει και σε EGA με την εντολή Monkey E αλλά η αυθεντική είναι η παραπάνω)

3. Amiga version (λιγότερα χρώματα από VGA, πολύ όμορφα χρησιμοποιημένα με το δικό τους ύφος, πολύ καλός ήχος,)

4. Atari ST version (16 χρώματα όπως της EGA version, λείπει αρκετή μουσική, όπου έχει μουσική είναι μέτρια η ποιότητα θα έλεγα, είναι αργό σε κάποια σημεία, αν υποστήριζε midi θα ήταν σούπερ)

5. Macintosh version floppy version only (256 χρώματα, φίλτρο που εξομαλύνει τα γραφικά, μεγαλύτερη ανάλυση από VGA, 3 επιλογές για μέγεθος εικόνας, γραφικό inventory, έξτρα ηχητικά εφέ όπως η PC CD version, μουσική όχι κάτι το ιδιαίτερο σε ποιότητα θα έλεγα, έχει mouse κέρσορα αντί για σταυρό)

6. PC CD version (256 χρώματα, μουσική audio, γραφικό inventory)

7. FM Towns version (δεν την έχω παίξει, έχω διαβάσει ότι είναι σαν του PC CD αλλά με πιο ομαλό scrolling)

8. Sega Mega CD (δεν την έχω παίξει, λιγότερα χρώματα από VGA, μουσική audio, έχω διαβάσει ότι αργεί λίγο στο φόρτωμα επειδή το Sega Mega CD έχει μονής ταχύτητας cd rom drive).

 

Κάθε έκδοση έχει το δικό της χαρακτήρα. Θεωρώ καλύτερη εκείνη του PC CD και του FM Towns αλλά από τις αγαπημένες μου είναι η έκδοση της EGA με patch για τον ήχο όπου συνδυάζει Roland MT32 για μουσική και Adlib για ηχητικά εφέ.  Λέω από τις αγαπημένες μου γιατί δυσκολεύομαι να κατασταλλάξω αποκλειστικά σε μία. Θέλω κάποια στιγμή να ξεκινήσω το παιχνίδι στην Amiga με Commodore Monitor γιατί το έχω τερματίσει σε TFT 17άρη 15khz Monitor όπου η ποιότητα της εικόνας είναι αρκετά μέτρια.

Η άποψή σας?

 

 

  • Like 1
  • Love 1

Share this post


Link to post
# [1:λεπτό][?:λεπτά]} ago, hal9000 said:

H έκδοση για Amiga!!! , απο τα αγαπημένα μου adventures!!! , να το παίξεις ξανα σε amiga με commodore monitor φοβερη εμπειρία!

Τέλεια! Είναι ένας από τους επόμενους στόχους! 🙂

  • Like 1

Share this post


Link to post

Να προσθέσω ότι πρόσφατα βρήκα τις classic εκδόσεις στην σελίδα του archive που τρέχουν κανονικά σε Dos PC (και όχι μόνο) και έχουν και speech. Απλά ψάχνετε στο ευρετήριο της σελίδας για Monkey Island Ultimate Talkie και θα βρείτε και τα 2. Τα πέρασα σε cd και μετά αντιγραφή στο παλιό PC (Cyrix 6x86 με Dos και Windows 95) και τρέχουν κανονικότατα σε περιβάλλον Dos.

Για τις επιλογές τρέχετε το εκτελέσιμο αρχείο με την λέξη help. Δηλαδή για το The Secret of Monkey Island: Monkey.exe help και για το Monkey Island 2: Monkey2.exe help. Έτσι επιλέγετε π.χ. τι κάρτα ήχου θέλετε να χρησιμοποιήσετε

Π.χ. για μουσική Roland πληκτρολογείτε Monkey.exe r1

Με Ctrl+T έχετε και ομιλία και υπότιτλους. Ο συγχρονισμός ομιλίας-υπότιτλοι είναι άψογος.

  • Like 2
  • Love 1

Share this post


Link to post

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό η κάντε σύνδεση.

Πρέπει να είστε μέλος για να απαντήσετε

Δημιουργία Λογαριασμού

Έυκολα , γρήγορα ΚΑΙ ΔΩΡΕΑΝ!

Δημιουργία

Σύνδεση

Έχετε ηδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Κάντε Σύνδεση



Copyright © 2011-2023 Retroworld.gr | Powered by ZEROraid
×
×
  • Create New...