Μετάβαση σε περιεχόμενο

Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

Ολίγη... ρετροφιλοσοφία

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
2 απαντήσεις στο θέμα

#1 kokkiklhs

kokkiklhs

Δημοσιεύθηκε 29 Αύγουστος 2016 - 03:09 μμ

Ξεκινάω αυτό το topic με αφορμή την ψευδο-ρετρό ομαδική παράκρουση που παρατηρείται στην κοινότητα του computing τα τελευταία χρόνια και θα αναπτύξω κάποιες σκέψεις και σχόλια για όποιον έχει υπομονή να διαβάσει, και φυσικά θα ήθελα μα μοιραστούμε και τις δικές σας απόψεις.

ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ δεν ξεκινάω αυτή την ηλεκτρονική κουβέντα ούτε για να διαφημίσω, ούτε για να δυσφημίσω προϊόντα που κυκλοφορούν στην αγορά, και ακόμη περισσότερο διευκρινίζω πως δεν έχω σκοπό να κοντραριστώ και να έρθω σε αντιπαράθεση με κανέναν. Ο καθένας από εμάς έχει τις απόψεις του και (από μένα τουλάχιστον) είναι σεβαστές οι απόψεις όλων, αν και όχι απαραίτητα δεκτές...

Απλώς λοιπόν θα αναπτύξω παρακάτω τις σκέψεις μου σχετικά με ένα θέμα που με απασχολεί:

Εδώ και τουλάχιστον μια 10ετία, αφότου πλέον η οριστική επικράτηση στην αγορά των Windows PCs (άντε και των Mac) ήταν καθολικό και γενικώς αποδεκτό γεγονός, τα παλιά λεγόμενα home-micros των 8 και 16 bit πέρασαν οριστικά στην ιστορία, η επίσημη παραγωγή τους διακόπηκε και κατέληξαν να είναι ένα ξεχασμένο είδος που απευθυνόταν μόνο σε χομπίστες (κυρίως άτομα 40+ σήμερα, που γνώριζαν αυτή την κατηγορία υπολογιστών από την εποχή τους) και σε συλλέκτες πάσης φύσεως και ηλικίας.

Η συλλογή σιγά-σιγά έγινε μόδα και αρχίσαμε να βλέπουμε ανθρώπους που δεν είχαν καμιά σχέση με το "σπορ" να κυνηγούν μανιωδώς μηχανήματα που δεν ήξεραν καν τι είναι, μόνο και μόνο επειδή διάβασαν κάπου (βοήθησε πολύ και η έκρηξη του internet με τον καταιγισμό τόσο ορθών και χρήσιμων όσο και βλακωδεστάτων σχετικών πληροφοριών) ή τους είπε κάποιος ότι θα έπρεπε να τα έχουν.

Ως εδώ καλά, δεν έχω καμιά αντίρρηση αν κάποιος θέλει να κάνει συλλογή απλώς για τη συλλογή, αυτό είναι δικαίωμα του καθενός.

Το πρόβλημα που με απασχολεί είναι ότι στα πλαίσια αυτής της μόδας, έτσι όπως εξελίχθηκε, βαθμηδόν η σχετική αγορά γέμισε από ΣΑΒΟΥΡΑ ( η γνώμη μου, έτσι; ;) ) πάσης φύσεως με την ταμπέλα των δήθεν retro-gadgets ή "επισήμων" επανακυκλοφοριών παλιών ονομάτων όπως η Amiga, o Commodore, o Spectrum και διάφορα άλλα...

Είδαμε π.χ. κάτι ηλίθιες motherboards που καμιά σχέση δεν είχαν με Amiga (Pegasos, AmigaONE, SAM κλπ) να μοσχοπουλιούνται σε (πάντα κατά τη γνώμη μου) αφελή θύματα που συνωστίζονταν για να κάνουν pre-orders με το πρόσχημα ότι πρόκειται για την νέα γενιά Amiga, ενώ δεν υπήρχε καν συμβατότητα σε software (καλά, δε μιλάμε για hardware)... Όσοι πήραν αυτά τα μηχανάκια κατέληξαν είτε να τα πουλήσουν άρον-άρον όταν πήραν χαμπάρι τι γίνεται, είτε να τα φυλάξουν και να παίζουν κάθε τόσο κάνα Test Drive, κάνα Turrican και κάνα Bards Tale μέσω emulation και ταυτόχρονα να καμαρώνουν ότι μπορούν να κάνουν και 5-6 ακόμη πραγματάκια με τις βελτιωμένες δυνατότητες του hardware και σε περιβάλλον Amiga (αλήθεια, πόσο Amiga είναι το MorphOS, ή ακόμη και το OS4???), τα οποία γίνονταν εξ ίσου καλά ή και καλύτερα με ένα φτηνιάρικο PC της εποχής(!!!).

Το αστείο της υπόθεσης είναι πως όταν βγήκαν αυτά τα υποκατάστατα, μπορούσες κάλλιστα να πάρεις π.χ. μια super A4000 με 68060, κάρτα γραφικών κλπ. με τα ίδια ή και λιγότερα χρήματα και να έχεις πράγματι στην κατοχή σου ένα αληθινό state of the art μηχάνημα ρετρό.

Συνεχίζω αναφέροντας τα εκτρωματικά CommodoreONE, Scorpion (Spectrum Compatible) ή τα C64DTV, Spectrum Vega και λοιπές αντίστοιχες βλακείες που μόνο σκοπό έχουν να "αρμέξουν" την τσέπη του απερίσκεπτου αγοραστή, σε τιμές με τις οποίες θα αγόραζε ωραιότατα γνήσιο σχετικό hardware και περιφερειακά και θα του έμεναν και ρέστα. Είναι και άλλα πολλά σε αυτή την κατηγορία, παραπάνω αναφέρω όσα μου ήρθαν με μια πρώτη σκέψη αμέσως στο μυαλό, αρκετά από αυτά τα έχω δει σε λειτουργία και το μόνο που θυμάμαι είναι πως ήταν τόσο για γέλια, όσο και για κλάμματα...

Όλα αυτά τα χαρακτήρισα "ψευδο-ρετρό" πιο πάνω, διότι τελικά μόνο ρετρό δεν είναι, αλλά και ως μοντέρνα είναι πρακτικώς άχρηστα, ως επί το πλείστον...

Και ερχόμαστε στο "ύπουλο" κεφάλαιο των μύριων "γκατζετακίων", τα οποία με φανφάρες και τυμπανοκρουσίες υπόσχονται να δώσουν στα παλιά μας μηχανήματα "μαγικές" δυνατότητες και να τα "εισαγάγουν στις απαιτήσεις του 21ου αιώνα". Ωραίο ακούγεται, αλλά γιατί να δώσω π.χ. 70+ ευρώ να πάρω το SD2IEC για τον 64, τη στιγμή που υπάρχουν σοβαρά θέματα ασυμβατότητας/κακής συνεργασίας με το αυθεντικό hardware και να μην πάρω ΑΛΗΘΙΝΑ περιφερειακά του μηχανήματος με τα ίδια ή και λιγότερα χρήματα; Εδώ πέφτει η καραμέλα της "ευκολίας", αλλά θεωρώ ότι όποιος θέλει ευκολία βάζει έναν ωραιότατο emulator και είναι αρχηγός, και με μηδέν έξοδα! Τι χάρη έχει να παίξεις π.χ. Wizball στον αληθινό 64 και να μη το έχεις φορτώσει από κασετούλα ή δισκετούλα;

Ή, πόσο Amiga είναι οι περίφημες Vampire με τις οποίες μας έχουν πρήξει εδώ και καιρό (και δε βγαίνουν καν σε συστηματική παραγωγή), οι οποίες είναι στην ουσία μια FPGA πλακετούλα που ΕΞΟΜΟΙΩΝΕΙ τις απαραίτητες λειτουργίες; Τι να τα κάνω τα 8000000000 MIPS που μου υπόσχεται, μήπως θα τρέξω "σοβαρό" και "βαρύ" software στην 600άρα; Δε μου φτάνει ένας ωραιότατος 030 με τα ίδια λεφτά (ή και ο σκέτος 68000, τσάμπα, άντε και μια επεκτασούλα μνήμης για το WHDload) για να παίξω Speedball και Bubble Bobble? Κακά τα ψέμματα, τι άλλο θα ήθελε να κάνει κάποιος μια Α600 για να θεωρεί (και να είναι πεπεισμένος από τη σχετική πλύση εγκεφάλου) ότι ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ την Vampire?

Τα γκατζετάκια αυτού του είδους τα θεωρώ κυριολεκτικά και χωρίς υπερβολή ύπουλα, διότι με τις σχετικά χαμηλές τιμές τους προσελκύουν μεγάλη μερίδα αγοραστών και η κάθε νέα έκδοση υπόσχεται να λύσει τα προβλήματα των προκατόχων της, τα οποία φυσικά δεν μας είχε πει κανείς, μέχρι που βγήκε κάτι πιο καινούργιο στην αγορά, ως "μεσσίας".... και ξαφνικά, όλα τα παλιότερα ανταγωνιστικά ή και οι προηγούμενες εκδόσεις του ίδιου κατασκευαστή χαρακτηρίζονται προβληματικά και φυσικά καλούμαστε να πάρουμε κάτι καινούργιο, βάζοντας ξανά και ξανά το χέρι στην τσέπη. Φυσικά δε μας υποχρεώνει κανείς να το κάνουμε αυτό, αλλά μέσω της υποβολής πολλοί αγοραστές το θεωρούν φυσιολογικό...

Ασφαλώς μέσα στον κυκεώνα άχρηστων και "μισών" πρόσθετων δήθεν μοντέρνων περιφερειακών υπάρχουν και πολλά που πραγματικά αξίζουν την προσοχή μας και τα όποια (λίγα συνήθως) χρήματα που απαιτούνται. Επιγραμματικά αναφέρω τα gotek και τα HxC, που αν και προσωπικά προτιμώ αληθινές δισκετούλες, οφείλω να ομολογήσω ότι είναι 100% συμβατά και πρακτικότατα, χωρίς να αλλοιώνουν δραματικά τον ρετρό χαρακτήρα των μηχανημάτων στα οποία χρησιμοποιούνται, τα CF adaptors που αντικατέστησαν τους ζημιάρικους σκληρούς, κάποια multi-flash catridges π.χ. για τα Atari και ασφαλώς και άλλα που μου διαφεύγουν...

Δεν ξέρω αν γίνομαι υπερβολικός, αλλά φοβάμαι πως όσο περνάει ο καιρός η έννοια του retro-computing χάνει την ουσία της και αναλώνεται σε βλακείες με περιττά έξοδα και ενασχόληση με λάθος πράγματα, και φυσικά παραμελείται και μπαίνει στο περιθώριο το "πραγματικό hardware της ρετρό εποχής" (ακόμη και το aftermarket, που ήταν άπειρο και συχνά άχρηστο από τότε)...

Ίσως η έννοια της ρετρό αίσθησης όταν ασχολούμαστε με τέτοια μηχανήματα, όπως την αντιλαμβάνομαι εγώ να μη συμφωνεί με το πώς την αντιλαμβάνονται άλλοι, κι αυτό είναι κατανοητό.

Πάντως φοβάμαι ότι διανύουμε τέλος εποχής... τα συμπεράσματα δικά σας, γνώμες και σχόλια όσο πιο πολλά, τόσο πιο καλά!! :)

• kokkiklhs και nanis αρέσει

#2 star

star

Δημοσιεύθηκε 30 Αύγουστος 2016 - 07:52 μμ

σωστος..

#3 mandar

mandar

Δημοσιεύθηκε 04 Νοέμβριος 2016 - 10:19 πμ

Πιστεύω ότι έχεις σε αρκετά που αναφέρεις δίκιο.

Πολλά γκατζετάκια που έχουν βγει δεν έχουν ιδιαίτερο νόημα. Φαντάσου έχει βγει ραδιοφωνάκι FM για τον commodore 64.

Ποιο το νόημα ? Το μόνο που το συνδέει με τον c64 είναι ότι παίρνει τάση από αυτόν !

Ωστόσο κάποια γκατζετάκια είναι πολύ εύχρηστα και μας γλυτώνουν από έξοδα. Το Easy Flash 3 π.χ. σου δίνει την δυνατότητα να

φορτώνεις όποιο cartridge θέλεις στον c64 αλλά και να αλλάξεις το kernal με εναλλακτικά kernal ή ακόμα και το δικό σου.

Έτσι σου παρέχει τεράστια χρηστικότητα με λογικό ποσό χρημάτων.

Μην ξεχνάς ότι είναι δύσκολο να βρεις τα original cartridges προς πωληση αλλά και αν τα βρεις το κόστος τους είναι μεγάλο. 

• kokkiklhs του αρέσει

0 Μέλος(η) διαβάζουν το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμα μέλη

Copyright 2016 Retroworld.gr - Με επιφύλαξη κάθε νόμιμου δικαιώματος. Designed & Powered by Zero Raid