Jump to content

Αυτή η Ιστοσελίδα ξανά δημιουργήθηκε για όλους εμάς τους λάτρεις τον retro μηχανημάτων που αγαπήσαμε στην παιδική μας ηλικία και τα οποία αν και πέρασαν αρκετά χρονια δεν θέλουμε να ξεχάσουμε!!

Εδώ μπορείτε να βρείτε και να ξανά-αγοράσετε αυτό που ψάχνατε χρόνια!
Σας ευχόμαστε καλή διαμονή και καλές αγορές!

Recommended Posts

Ξεκίνησα με έναν Acorn Electron το 1986 και με έναν Amstrad CPC 464 το 1987. Εκείνη την εποχή ήμουν πιτσιρικάς και είχα την υπομονή να περιμένω να φορτώσει κάποιο παιχνίδι. Αν θυμάμαι καλά, το Buggy Boy ήθελε γύρω στα 25-30 λεπτά για να ξεκινήσει. Όταν ήρθα σε επαφή με φίλους οι οποίοι είχαν μηχανήματα με δισκέτες όπως Amiga, Atari, Amstrad 6128, μου φάνηκε παράδεισος το floppy drive. Μετά ήρθε ο σκληρός δίσκος, cd rom drive κλπ. Σήμερα δεν έχω την υπομονή να περιμένω. Θέλω να φορτώνουν όλα άμεσα. Δεν μπορείς να παίξεις Monkey Island 2 στην Amiga με τις 11 δισκέτες από το floppy. Με σκληρό δίσκο όμως ή WHDLOAD η ποιότητα του gaming είναι πολύ καλύτερη. Κάποια παιχνίδια όμως τρέχουν αρκετά ικανοποιητικά ακόμη και από δισκέτες, πχ. το Hook στον Atari 1040STF που έπαιξα πρόσφατα, φόρτωνε αρκετά γρήγορα και η εικόνα άλλαζε αμέσως σε τοποθεσίες που είχα ήδη επισκεφθεί.

Προτιμάτε το αληθινό feeling παίζοντας με κασέτες ή δισκέτες ή να έχετε ένα μηχάνημα στημένο με όποιο είδος αποθήκευσης μπορεί να έχει ώστε να τρέχετε άμεσα τα παιχνίδια και προγράμματα αλλά και να έχετε και μεγάλη συλλογή εγκατεστημένη?

 

 

 

Share this post


Link to post

Εγώ με το Amstrad cpc 464 5 λεπτά περίμενα για load. 25-30 λεπτά ήταν ολόκληρη η κασσέτα στη μία πλευρά, πού περίμενες τόσο πολύ; Τα 64Κ μνήμης τα γέμιζε σχεδόν με 5 λεπτά load από κασσέτα. Όλοι διαφήμιζαν δισκέτες, αλλά με τις κασσέτες ήταν η φάση και τότε και τώρα σαν retro. Αντιγράφονταν τα παιχνίδια εύκολα και πολύ οικονομικά.

Το δε monkey island τώρα το παίζω στην EGA έκδοση στον 8088 με δισκέτες και βάλε-βγάλε(έχει σκληρό, αλλά μου αρέσει και η δισκέτα). Στον 286 το έχω σε VGA έκδοση modified με τον ήχο της special edition, σε SD-IDE 8gb κάρτα με XT-IDE BIOS

Share this post


Link to post

Πέρασα πολύ καιρό με υπολογιστές που φόρτωναν από κασέτα και νομίζω ότι ποτέ δεν με ενόχλησε η αναμονή! Ειδικά στον Commodore 64 που άκουγες υπέροχα SID tunes κατά τη διάρκεια του φορτώματος... δεν ήθελες να τελειώσει!

Αντιθέτως, τώρα πια οι χρόνοι φορτώματος στις κονσόλες και ενίοτε στο PC με γονατίζουν. Δεν την παλεύω με τίποτα.

Στο retro gaming επίσης, προτιμάω πλέον κάποιο περισσότερο άμεσο. Αλλά ακόμα και αν δεν το έχω για παλιό μηχάνημα είμαι διατεθειμένος να κάνω λίγη υπομονή. Για καινούριο, όχι.

Share this post


Link to post

και εγω δεν εχω πρόβλημα με το loading στον spectrum μου ...... μου αρέσει να φορτώνω απο mp3 .

και ασχετο για τον 6128 ,

Aγόρασα το usifac ii στο 6128 και εδω και μια εβδομάδα εχω ξετρελαθεί - δεν υπάρχει κατι καλύτερο

Share this post


Link to post
On 29/3/2023 at 4:17 ΜΜ, orion24 said:

Εγώ με το Amstrad cpc 464 5 λεπτά περίμενα για load. 25-30 λεπτά ήταν ολόκληρη η κασσέτα στη μία πλευρά, πού περίμενες τόσο πολύ; Τα 64Κ μνήμης τα γέμιζε σχεδόν με 5 λεπτά load από κασσέτα. Όλοι διαφήμιζαν δισκέτες, αλλά με τις κασσέτες ήταν η φάση και τότε και τώρα σαν retro. Αντιγράφονταν τα παιχνίδια εύκολα και πολύ οικονομικά.

Το δε monkey island τώρα το παίζω στην EGA έκδοση στον 8088 με δισκέτες και βάλε-βγάλε(έχει σκληρό, αλλά μου αρέσει και η δισκέτα). Στον 286 το έχω σε VGA έκδοση modified με τον ήχο της special edition, σε SD-IDE 8gb κάρτα με XT-IDE BIOS

Το Buggy Boy θυμάμαι καθυστερούσε. Είχε ενθουσιαστεί ο ξάδερφός μου ο οποίος έμενε από κάτω μου, φώναξε τον πατέρα του να έρθει να το δει κι εκείνος δεν μπόρεσε την αναμονή και μετά από περίπου 20 λεπτά έφυγε 🙂 . Κάτωθι ένα link που συζητάνε για Amstrad long loading times 🙂

 

https://www.cpcwiki.eu/forum/games/longest-loading-times/

Share this post


Link to post

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό η κάντε σύνδεση.

Πρέπει να είστε μέλος για να απαντήσετε

Δημιουργία Λογαριασμού

Έυκολα , γρήγορα ΚΑΙ ΔΩΡΕΑΝ!

Δημιουργία

Σύνδεση

Έχετε ηδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Κάντε Σύνδεση



Copyright © 2011-2023 Retroworld.gr | Powered by ZEROraid
×
×
  • Create New...