Jump to content

Αυτή η Ιστοσελίδα ξανά δημιουργήθηκε για όλους εμάς τους λάτρεις τον retro μηχανημάτων που αγαπήσαμε στην παιδική μας ηλικία και τα οποία αν και πέρασαν αρκετά χρονια δεν θέλουμε να ξεχάσουμε!!

Εδώ μπορείτε να βρείτε και να ξανά-αγοράσετε αυτό που ψάχνατε χρόνια!
Σας ευχόμαστε καλή διαμονή και καλές αγορές!

Recommended Posts

Ποιο είδος παιχνιδιών σας αρέσει περισσότερο και ποιο είναι κατά την γνώμη σας το ιδανικότερο σύστημα για αυτό το είδος?

 

Προσωπικά το αγαπημένο μου είδος είναι τα adventure games αλλά δεν λέω όχι και σε μεγάλες επιτυχίες όπως Flashback, Doom, Blackthorne, Carmageddon κλπ. Για τα adventure games επιλέγω με την σειρά τα κάτωθι μηχανήματα:

1. PC Dos/Windows: έχουν τα περισσότερα adventure games, πληθώρα φοβερών τίτλων όπως Monkey Island, Rex Nebular, Ripper, Under A Killing Moon, Day of the Tentacle, Phantasmagoria κλπ.

2. Macintosh: Την δεκαετία του 90 κυκλοφόρησαν πολλά adventure games. Δεν έχουν την πληθώρα των adventures σε PC αλλά αρκετά από αυτά είναι τεχνικά καλύτερα σε Mac. 

3. Amiga: Έχει λιγότερα adventure games από τα δύο παραπάνω συστήματα, όμως με έναν δίσκο ή WHDLOAD απολαμβάνεις δυνατούς τίτλους όπως Flight of the Amazon Queen, Beneath A Steel Sky, Simon the Sorcerer, Monkey Island 1 & 2 καθώς και παλιότερα text adventures.

4. Atari ST: μπορεί να έμεινε μέχρι το Monkey Island 1 και Lure of the Temptress, όμως έχει και ωραίους τίτλους όπως Fascination, Cruise for A Corpse, Future Wars κλπ. Επίσης με μία Roland MT32 μπορείς να απολαύσεις adventures της Sierra Online όπως King's Quest 4, Police Quest 2, Codename Iceman, Conquests of Camelot, The Colonel's Bequest.

 

 

  • Like 1
  • Love 1

Share this post


Link to post

Προσωπικά το είδος παιχνιδιών που έχω καταλήξει περισσότερο είναι πάρα πολύ συγκεκριμένο, και είναι τα vertically scrolling shoot 'em ups. Όπως είναι ας πούμε τα Star Force, Flying Shark, 1942, Gemini Wings, Tiger Heli και πολλά-πολλά ακόμη, κυρίως φυσικά στα arcades. Από home συστήματα μέχρι σχετικά πρόσφατα πίστευα ότι η Amiga είναι η απόλυτη πλατφόρμα για τέτοιου είδους τίτλους, με τα Battle Squadron, Hybris, Frenetic, Banshee, Mega Apocalypse κ.ά. Έφτασε όμως μία μέρα του σωτήριου έτους 2019 για να συστηθεί στην κοινότητα του Commodore 64 η Sarah Jane Avory με το καταπληκτικό Neutron, το οποίο ακολουθήθηκε από τα - εξίσου υπέροχα - Santron, Zeta Wing, Soul Force και Snow Force (τα δύο τελευταία είναι horizontally scrolling shoot 'em ups). Τα παραπάνω παιχνίδια μου έδωσαν να καταλάβω ότι μπορεί και ο 64άρης να αποτελέσει την στέγη για κορυφαία παιχνίδια του είδους, κάτι που ισχύει ακόμα και για τον ZX Spectrum, όπως διαπιστώσαμε από τις (σχετικά πρόσφατες) κυκλοφορίες των RetroForce και Redshift.

Φυσικά, εννοείται και εξυπακούεται ότι μέσα σε όλα αυτά τα χρόνια λάτρεψα πολλές δεκάδες παιχνίδια σε κάθε είδους μηχάνημα που δεν είχαν την παραμικρή σχέση με το παραπάνω είδος - ενδεικτικά είναι αυτά που έχω ήδη αναφέρει σε άλλο topic, ΕΔΩ.

  • Like 1

Share this post


Link to post
14 λεπτά πρίν, dony έγραψε:

Προσωπικά το είδος παιχνιδιών που έχω καταλήξει περισσότερο είναι πάρα πολύ συγκεκριμένο, και είναι τα vertically scrolling shoot 'em ups. Όπως είναι ας πούμε τα Star Force, Flying Shark, 1942, Gemini Wings, Tiger Heli και πολλά-πολλά ακόμη, κυρίως φυσικά στα arcades. Από home συστήματα μέχρι σχετικά πρόσφατα πίστευα ότι η Amiga είναι η απόλυτη πλατφόρμα για τέτοιου είδους τίτλους, με τα Battle Squadron, Hybris, Frenetic, Banshee, Mega Apocalypse κ.ά. Έφτασε όμως μία μέρα του σωτήριου έτους 2019 για να συστηθεί στην κοινότητα του Commodore 64 η Sarah Jane Avory με το καταπληκτικό Neutron, το οποίο ακολουθήθηκε από τα - εξίσου υπέροχα - Santron, Zeta Wing, Soul Force και Snow Force (τα δύο τελευταία είναι horizontally scrolling shoot 'em ups). Τα παραπάνω παιχνίδια μου έδωσαν να καταλάβω ότι μπορεί και ο 64άρης να αποτελέσει την στέγη για κορυφαία παιχνίδια του είδους, κάτι που ισχύει ακόμα και για τον ZX Spectrum, όπως διαπιστώσαμε από τις (σχετικά πρόσφατες) κυκλοφορίες των RetroForce και Redshift.

Φυσικά, εννοείται και εξυπακούεται ότι μέσα σε όλα αυτά τα χρόνια λάτρεψα πολλές δεκάδες παιχνίδια σε κάθε είδους μηχάνημα που δεν είχαν την παραμικρή σχέση με το παραπάνω είδος - ενδεικτικά είναι αυτά που έχω ήδη αναφέρει σε άλλο topic, ΕΔΩ.

Είδα ορισμένα από τα παραπάνω παιχνίδια και ομολογώ ότι εντυπωσιάστηκα με την κίνηση, την ταχύτητα και το scrolling του C64.

  • Like 1

Share this post


Link to post
3 λεπτά πρίν, Dimitris1980 έγραψε:

Είδα ορισμένα από τα παραπάνω παιχνίδια και ομολογώ ότι εντυπωσιάστηκα με την κίνηση, την ταχύτητα και το scrolling του C64.

Φίλε, δεν υπάρχουν: είναι ένα level στο Soul Force ειδικά στο οποίο σου την πέφτουν από παντού, γίνεται χαμός επί της οθόνης, έχει - φυσικά - parallax scrolling και ταυτόχρονα γίνεται και σεισμός (!) και πάνε τα πάντα πάνω-κάτω! Μιλάμε στα παιχνίδια της Sarah Jane Avory πολλές φορές χάνω μόνο και μόνο γιατί κοιτάω το τι γίνεται γύρω-γύρω και όχι ποιος μου ρίχνει! :classic_tongue:

Επίσης να αναφέρω ότι τα Neutron και Santron, παρόλο που είναι φτιαγμένα για Commodore 64 καταλαμβάνουν 16ΚΒ μνήμης έκαστο! :classic_blink:

  • Like 1

Share this post


Link to post

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό η κάντε σύνδεση.

Πρέπει να είστε μέλος για να απαντήσετε

Δημιουργία Λογαριασμού

Έυκολα , γρήγορα ΚΑΙ ΔΩΡΕΑΝ!

Δημιουργία

Σύνδεση

Έχετε ηδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Κάντε Σύνδεση



Copyright © 2011-2023 Retroworld.gr | Powered by ZEROraid
×
×
  • Create New...